شما وقتی یک موسیقی زیبا گوش می کنید به صورت خیلی عادی آن حس زیبا را از موسیقی دریافت می کند و متقابلاً همان حس را به اطرافیانتان منتقل میکنید.

آرامش و حس تازگی که موسیقی به شما می دهد می تواند تاثیر بسیاری بر روی عملکرد مغز شما بگذارد به طوری که لحظه ها یا اتفاق هایی را که برای بار اول با گوش کردن یک موسیقی به یاد می آورید و دوباره آن لحظات برای شما تداعی میشود هر زمان که ناراحت و یا شاد هستید یا اینکه یک حس تهی دار دارید اولین فکری که برای انجامش به ذهنتان می رسد گوش کردن به یک نوای آرام بخش می باشد زیرا موسیقی می تواند برای شما ایجاد آرامش کند به هم اینکه برای شما دلیلی باشد تا ناراحتی شما را دو چندان کند در نتیجه بهتر است موسیقی را طبق احوالات خود در زمان حال مناسب انتخاب کنید.

تمامی واکنش های مغز وابسته به روح شماست پس در مرحله اول باید موسیقی حسی را به شما القا کند که بتوانید در بدترین موقعیت بهترین حال را برای شما بسازد

و اما در مقاله بعدی به بررسی ارتباط بین موسیقی و سالمندان می پردازیم

هرچقدر سالمند به وضعیت پایداری خودش نزدیک باشد طبیعتاً احوالات بهتری خواهد داشت

منظور اخلاق و رفتار و گفتار سالمند باعث نمی‌شود اعضای خانواده و یا پرستار سالمند رنجیده خاطر شوند بالعکس.

وقتی سالمند به گونه‌ای بیمار  و در احوالی نامناسب باشد تمامی گفته های فوق قطعاً معکوس خواهد بود البته همیشه استثنا هم وجود دارد.

به طوری که ممکن است اعضای خانواده و یا پرستار سالمند برای نگهداری و یا حتی هم کلام شدن با سالمند دچار مشکل شوند.

بیایید فرض کنیم سالمندی که بیمار است در یک بحران قرار گرفته است ،بحرانی که می تواند تمامی چارچوب‌های یک زندگی را تحت‌الشعاع قرار دهد. در قدم اول اعضای خانواده و پرستار سالمند برای درک سالمند تلاش میکنند و در جهت حل مشکل و دفع آن اقدام می کنند، اما امکان دارد که سالمند با پرستار خود و یا اعضای خانواده خود در این باره حرفی نزند و مدام در پی اعتراض باشد اینجاست که پرستار سالمند و یا اعضای خانواده خود را در حال انتخاب موسیقی ببیند آری حال و حوصله شما خوب نیست و امکان دارد بیشتر شود این بد حالی و بی حسیتان اینجاست که شما دو راه دارید یک موسیقی انتخاب کنید می توانید یک موسیقی انتخاب کنید که حال شما را بدتر کند و یا یک موسیقی انتخاب کنید که در مساعد شدن احوال شما سرعت ببخشد.

هر عضو خانواده و یا پرستار سالمند می تواند با آرامش دادن به سالمند و همینطور گفتن یک سری حرف های روحیه بخش سالمندان را به آرامش دعوت کند و آنان را از فریاد و اعتراض و حتی پرخاش خودداری دهد .

بگذارید موسیقی ای که در حال پخش شدن و تمام جملات موسیقی به گوش سالمند برسد پرستار سالمند هم که آنها را گوش می دهد و با خود زمزمه کند از بر شود و قسمت هایی که باعث آرام شدن سالمند شده را برایش زمزمه کند و در زمان های مختلف اعمالی که سبب اعتراض و ایجاد ناخوشایندی در سالمند را، پرستار سالمند بیابد و با صبوری و به دلخواه سالمند از عدم انجام دادن آن اعمال سبب آرام شدن سالمند میشود.

زمانی که موسیقی به لحظه اوج خود میرسد شما توجهتان بیشتر می‌شود و بهترین کار در آن لحظه دل دادن به اوج شعر و موسیقی است که در اینجا اوج شعر و موسیقی اعتراضات و بهانه گیری های سالمند است که شما باید با صبوری و آگاه به علم حل آن بشتابید.

تفاوت بین پرستاری و ساز زدن

هر پرستار وقتی در شرایط کار خود قرار می گیرد فرقی ندارد که در بیمارستان باشد و یا در منزل ،پرستار خود را وقف مراقبت و نگهداری از سالمند یا کودک و یا بیمار خود می کند.

این یعنی از جان و دل میخواهد که هر طوری شده کار درست را انجام دهد تا ریتم زندگی سالمند کودک و یا بیمار به هم نریزد پرستار تمام کارهای مربوط به مراقبت از سالمند و امور نگهداری از کودک و یا پرستاری از بیمار در منزل را انجام میدهد و دلش میخواهد همه چیز طبق روال منظم خودش طی شود. و همین جا دقیقا اصلی ترین ارتباط را بین ساز زدن و پرستاری دید( داشتن ریتم منظم).

یک نوازنده وقتی در شرایط اجرا قرار می‌گیرد می‌داند که باید طبق یک ریتم خاص تعیین شده به طور منظم ساز را بزند تا گروه بتواند به هماهنگی برسد پس وقتی که یک پرستار به طور منظم و روتین کارهای مربوط به سالمند کودک و یا بیمار را در بیمارستان و یا منزل انجام می دهد در واقع یک هنرمندی است که برای یک گروه موسیقی نوازندگی می کند در نتیجه تفاوتی بین پرستاری و نوازندگی نیست زیرا هردو بر پایه نظم و مقررات کار خود را به شکیل ترین شکل ممکن انجام میدهند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *